دیگه اون چشمای روشن و قشنگ رو نمی‌بینیم...

همیشه واهمه داشتم از چنین روزی. و دیدم و حس کردم و اشک مجالم نداد. نمی‌دانی چقدر سخت است بین بچه‌های همکار که مراعات حال گرفته‌ات را می‌کنند و چیزی نمی‌گویند دایم هق‌هق گریه را قورت بدهی و حس زارزدن را سرکوب کنی. خاطرات زیادی از برخوردها و جمله‌ها و کلمه‌های این نازنین مرد در ذهنم است. دائم جمله‌ای و خاطره‌ای یادم می‌آیم که دلم را به آتش می‌کشد.

عکس: ساتیار امامی

(عکس‌ها از ساتیار امامی)

هیچ‌وقت جرات نکردیم بپرسیم چرا تنها مانده‌اید استاد؟ یک‌بار با اشاره‌ای مطرح کردم. چشم‌هایش پر از اشک شد و گفت:«تنهایی خیلی سخته...فقط مال خداست». میرزا والده‌اش صدایش کرد:«منوچهر!» قربان صدقه میرزا والده رفت که :«اومدم دورت بگردم...»

از صبح فقط دارم با خودم تکرار می‌کنم که این مرد بی دریغ بود. می‌شناخت. می‌دانست. یگانه‌ای بود. شبی که خبر فوت عمران صلاحی را شنیدم زنگ زدم و گفتم:«سر شما سلامت» خسته بود و غمگین اما صحبت کرد. یک ساعت و نیم. از عمران گفت و خاطره‌هایش. اگر گریه‌ای که موقع خواندن بچه‌ی جوادیه مجال می‌داد شاید بیشتر هم می‌گفت.

عکس: ساتیار امامی

تحویل می‌گرفت حتی من دانشجوی تازه‌کار یک‌لا قبایی که حظ می‌کردم از خواندن نوشته‌هایش. از جامع حکایاتش. از حسنی‌هایش. از حکایت‌های پیرما گفت‌هایش. آن‌چنان تحویلم می‌گرفت که خودم هم تعجب می‌کردم. کتاب‌هایش را که نگاه می‌کردم می‌دیدم کتاب‌هایی را نوشته که من تصویرهایش را، همه‌شان را در سه، چهارسالگی حفظ کرده بودم. آن زمان چیزی از کلمه نمی‌دانستم و نمی‌فهمیدم، اما حسنی تک و تنها در شلمرود را می‌شناختم. 

محمود فرجامی چقدر خوب نوشته حال این روزم را. منوچهر احترامی ورپرید.

عکس: ساتیار امامی

آهای جماعت! من کودکی‌هایم را (و خیلی چیزهای دیگر را) مدیون این مرد هستم. چگون جبران کنم؟

(مراسم تشییع: جمعه 25 بهمن‌ماه/ ساعت 9 صبح از مقابل تالار وحدت)

(مجلس یادبود: شنبه 26 بهمن‌ماه/ ساعت 18:30 تا 20 /مسجد‌الجواد میدان هفتم‌تیر)

/ 15 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همکار

خیال می کردم پیشم می مونه ... یکی هم برای این استاد بسرای

سعید

يادته امير با حميد بعد مراسم قيصر چه قراري گذاشتيم؟ يادته بعد مراسم عمران چه قراري گذاشته بوديم؟ سراغ اين يكي هم غير وقتايي كه راجع به ديگران كار داشتيم نرفتيم.

احمد صداقت

سلام امیر جان، درگذشت استاد رو تسلیت می گم. خیلی از متولد های دهه های 50 و 60 با داستانهای موزون این مرد، در واقع، شاعر شدن. شاید خودشونم ندونن. راستی، یه عکس ازت دیدم، تو مراسم بودی. با همون هیکل مدیرکلی ولی پریشون. یادت افتادم و اون روزا... امیرجان، وبلاگت فید خون نداره. یه کارش بکن. ولی طراحیش خیلی خوب و زیباست. اگر عباس رو دیدی، از جانب من ماچش کن. این روزا خیلی ذهنم رو مشغول کرده، اینکه عباس چه جواهر با مرامی بوده و ما هنوز درکش نکردیم. قربانت. احمد

سمیرا

او رفت و ما در انتظار رسیدن لحظه رفتن...یادش سبز

ماه تی تی

عوم این عکس رو که دیدم به مامانی گفتم: عمو مد(همون مرد)؟ یعنی الان دیگه نیستش!؟

رضا

سرت سلامت برادر. یه ری بزن وبلاگ من ببین به درد می خوره؟

جستار

پشت ديوار شبونه يه نفر تو خوابِ خونه ميگه کو، کوکوی بلبل کو ترانه، وعده‌ی گُل. پشت ديوار شبونه يه نفر تو خوابِ خونه مث خورشيد توی سايه داره از خودش گلايه مگه هر نگفته: رازه چی شد اون هوای تازه شبِ بن‌بست، درِ بسته همه خاموش، همه خسته پس کی از ستاره‌بارون ميرسه فصل بهارون؟

یک نفز طلبه

هی هی هی هی.... توی ده شلمرود حسنی تک و تنها موند! سلام

یارا

سلام وبلاگ محمد سعيد ميرزايي به روز شد اين وبلاگ يكم و پانزدهم هر ماه به روز مي شود. منتظر حضور شما خواهيم بود. http://yara55.blogfa.com/ كانون ادبي زمستان