پیشنهاد...

هر روز با ماشین در این شهر رفت و آمد می‌کنم. قبلا بیشتر با مترو و اتوبوس می‌رفتم.(کلا به دلیل این که هر روز و هر ساعت قیمت تاکسی و سواری با هم متفاوت است و همیشه متغیر، رابطه‌ای با تاکسی و سواری ندارم که بخواهم سر کرایه‌ی بی انصافانه دائم جرو بحث کنم) تعارف که نداریم وضعیت اتوبوس (غیر از بی‌آرتی) را خودتان بهتر می‌دانید. آخرین بار طرف که کنار من و دم پنجره نشسته بود، این قدر چوب کبریت کرد در دماغش که عطسه‌اش گرفت، پرده آویزان از پنجره را گرفت جلوی دهانش و تمام پک و پوزش را هم با یک فین بلند و صدادار خالی کرد روی پرده. لای پرده را گشود محتویاتش را برانداز کرد و لبه‌های پرده و آن اثر هنری را مجددا به هم چسباند و رهایش کرد که مسلما پرده چسبناک کج ایستاد. از اول تا آخر ماجرا را شاهد بودم. آمدم تذکر بدهم دیدم روی صورتم اگر یک عطسه‌ کند، نزدیک به دو میلیون ویروس یک هو می‌رود در حلقم. پیاده شدم.... مترو هم که واضح است در عین امنیت جانی و سرعت و... اما امنیت روحی و جیبی تعطیل. از دستم در رفته که چندبار تا حالا در مترو فریاد: "ای وای کیفم کو، جیبم رو زدند..." شنیدم و چقدر دعوا و فحش را دیدم و شنیدم.

می‌گفتم با ماشین رفت و آمد می‌کنم. ماشین شخصی. یعنی در بطن خود ماجرا. امروز به فکرم رسید تنها راه حل اصلاح وضع رانندگان نافهم شهر ما این است که جریمه‌ها را ببرند بالا. نه افزایش 10 تا 30 درصدی ها.این طوری نه!

این طوری:

عبور از چراغ قرمز:200 هزارتومان

ایستادن روی خط عابر پیاده وقتی چراغ قرمزه: 150 هزار تومان

سبقت غیر مجاز: 250 هزار تومان

ماشین‌های زرنگی که از خط ویژه وخط اتوبوس لایی می‌کشند:400 هزار تومان

آن وقت ببینید کی خلاف می‌کند؟!

و بر همین اساس و معیار بقیه‌ی ماجرا!

مهمترین دلیل بد رانندگی کردن و تصادفات و تخلفات رانندگی به نظر بنده حقیر: بین خطوط حرکت نکردن است. نه تنها در رانندگی بلکه در تمام زندگی همین است.

/ 6 نظر / 5 بازدید
علی

سلام دوستم پست قشنگی بود . استفاده کردم . ممنون من هم به روزم با " آلبوم بر نمی گردی !" با صدای اسحق احمدی شما رو به شنیدن این آلبوم دعوت می کنم . منتظرم :)

سمیرا

منم موافقم تنها راه وادار كردن هموطنان شريف و گاهي خود ما به رعايت مقررات جريمه هاي سنگين است و بس! راستي ماشين شخصي مبارك ......چي هست؟

امیر اکبری آرمند

سلام/ این قسمت اتوبوسش از همه جالب تر بود/ کلی خندیدم/از اون طرف شیشه های اتوبوس را دیدین؟ همش آدم فکر میکنه چشماش تار میبینه/در صورتی که اون به علت عرق سر مبارکه هموطنان است:-))))))))))

افخم

سلام مثل همیشه نگاه انتقادی به جامعه و وسایل نقلیه ... که البته انتقاد به جایی است...

ببر89

با جریمه ها موافقم.البته برای تخلفات جاده ای کمه به نظر من تا حبس ابد با اعمال شاقه و اعدام راه داره.