پرونده موسيقی زيرزمينی در هفت‌سنگ...

در بررسی موسیقی زیرزمینی ایرانی - به‌ویژه موسیقی رپ زیرزمینی - نکته کلیدی اهمیت سادگی در تولید و انتشار موسیقی است و نه محتوای محصولات تولید شده. از این‌رو قضاوت‌هایی نظیر اینکه «موسیقی زیرزمینی ایرانی اعتراضی است» یا «موسیقی زیرزمینی ایرانی اعتراضی نیست» اساسا موضوعیت ندارد.
همراه شدن تکنولوژی‌های جدید ارتباطی با موسیقی زیرزمینی امکان تولید و انتشار موسیقی برای غیرمتخصصان و شهروندان عادی را فراهم کرده است. در این شرایط جوانان علاقه‌مند به موسیقی به تهیه آلبوم‌ها و تک‌آهنگ‌های خانگی دست می‌زنند.
برخی جوانان به شرایط اجتماعی و سیاسی کشور معترض هستند و این اعتراض را در قالب ترانه‌های‌شان منعکس می‌کنند. دسته ‌دیگری در بخش عمده‌ای از زندگی روزانه‌شان به شرکت در پارتی و گذراندن اوقات با دوستان فکر می‌کنند و از این رو ترانه‌های‌شان بازتاب همین طرز فکر است. گروه دیگری از جوانان دل‌بسته تعلقات ملی یا مذهبی هستند و برای دفاع از این ارزش‌ها موسیقی تولید می‌کنند. در واقع هر کسی از ظن خود یار موسیقی زیرزمینی می‌شود.

عكس:محمدمهدي مولايي

 در مورد تعریف موسیقی زیرزمینی اختلاف نظر بسیار وجود دارد. در غرب که روند اخذ مجوز برای انتشار آلبوم موسیقی وجود ندارد، موسیقی زیرزمینی به موسیقی خارج از جریان غالب جامعه(mainstream) گفته می‌شود. ویژگی‌ عمده این نوع موسیقی «غیرتجاری بودن» است. اعتراض به جریان سلطه، مخاطبان محدود و خاص را هم از دیگر ویژگی‌های موسیقی زیرزمینی ذکر کرده‌اند.
اما در ایران اوضاع متفاوت است و به هر موسیقی با هر ویژگی که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای پخش مجوز انتشار نگرفته باشد زیرزمینی گفته می‌شود. این اختلاف تعریف گاه موجب سردرگمی می‌شود.
مثلا موسیقی پاپ - عامه پسند - به‌خاطر هدف آن که تامین بیشتر رضایت و پسند عامه مردم برای فروش بیشتر است، قاعدتا نمی‌تواند زیرزمینی باشد. اما تعدادی از خوانندگان این ژانر موسیقی در داخل کشور به عنوان خوانندگان زیرزمینی شناخته می‌شوند. جالب اینکه محصولات این خوانندگان بعد از کسب مجوز و انتشار توسط شرکت‌های رسمی ناگهان تبدیل به محصولات روزمینی می‌شود، بدون این‌که تغییری در محتوای آنها اتفاق افتاده باشد! (مانند آلبوم‌های رضا صادقی و بنیامین)

چند ماهی می‌شود که مجله اینترنتی هفت‌سنگ مشغول تهیه ویژه‌نامه‌ای با موضوع موسیقی زیرزمینی است. از آنجایی که حجم مطالب تهیه شده بیشتر از عرف معمول است، مطالب در سه بخش منتشر خواهد شد. بخش اول، موسیقی پاپ زیرزمینی؛ بخش دوم، موسیقی راک، تلفیقی و متال زیرزمینی؛ و بخش سوم، موسیقی رپ زیرزمینی است. این تقسیم‌بندی نه فقط مشخص‌کننده ژانر موسیقی، بلکه تمایز مفاهیم و موضوعات ترانه زیرزمینی را هم مشخص می‌کند.
در حالی که در موسیقی پاپ زیرزمینی بیشتر از هر چیزی ترانه‌های ضدعاشقانه یا واسوخت تولید می‌شود، ترانه‌های راک بیشتر حال و هوای اعتراضی و انتقادی دارند. در موسیقی رپ زیرزمینی- همان‌طور که اشاره شد - مسئله اصلی سادگی روند تولید است که منجر به انتشار ترانه‌هایی با گستره مضامین بسیار وسیع شده است.

 در ویژه‌نامه هفت سنگ موسیقی زیرزمینی با گستره تعریف ایرانی‌اش مورد بررسی قرار گرفته. آنچه در جامعه به درست یا غلط موسیقی زیرزمینی خوانده می‌شود، در این مجموعه مطالب مورد توجه ما واقع شده است. ضمن اینکه تلاش کرده‌ایم پرداختن به تفاوت‌ها و مشابهات آن موسیقی زیرزمینی در تعریف جهانی‌اش را هم مد نظر قرار دهیم.

ويژه‌نامه موسيقی زيرزمينی در هفت سنگ کاری ماندگار درتوليد محتوای اين مساله‌اجتماعی است. دست مريزادی بايد گفت به سردبير باذوق و ماهش که حسابی تلاش کرده است. عمرش دراز باد!


/ 9 نظر / 6 بازدید
گيتی

هيچ سائل ز در ميکده محروم نرفت... مدتی بود اينجا نيومده بودم.سهمم رو برداشتم...حالا من رو نيگا تا شب:هيچ سائل ز در...

پلخمون

ولش کن اين حرفا رو دلت چطوره هفت خط... ببخشيد.. هفت سنگ؟!

فائزه

سلام / من برعکس گیتی زیاد میام اینجا / یعنی هر وقت که زیادی یاد اون بالا بالاها هستم یاد اینجا می افتم ... گفته بودم که خیلی هم خوشحالم که احساسات آقای نویسنده تغییر نکرده ! ...

حميد

مرحبا به شمايان و و حبذا به سردبير با ذوق و ماه! و داداش گلتون که تحقيقان علمی و کنفرانسهای دانشگاهی ما را با بالاترين نمره تامين میکنند! با 3پاس!

الهام

ممنون که به من سر زدین وممنون از نظرتون... راستی وبلاگ خیلی زیبایی هم دارید،بازم سر می زنم.

reza

منم ديدم خيلي توپ شده!! در زمن اين هميد مگه زن نگرفته؟؟ پس چرا نميميره؟ نظر تو چيه امير؟

مریم

سلام مگه شما نمی دونید من کنکور دارم این همه طولانی می نویسید؟!؟ حالا که اینطوره منم نخوندم