سرکج «کاف»...

چندصباحی‌ست مفتخریم به معلّمی سرخانه. صبیّه‌ی ابوالقاسم‌خانِ مفتاح از فرنگ آمده، آقا فرموده‌اند در معیّتِ اهل‌وتبارشان کتابتِ فارسی به دخترک بیاموزیم.
حفظه‌للـه تعالی... انگار دانه‌‌دانه‌ی اندام‌ را از مرمر تراشیده‌اند، وصله زده‌اند به طاقه‌ی ابریشم. سن‌وسال‌شان حوالی همشیره‌ی شماست. در بلادِ خارجه هم گویا حجاب به اختیار است و نقض آبرو نیست. عادت‌شان شده، پیش ما قیدی ندارند. البت آقا می‌فرمایند این فراغت به اعتنایِ چشم‌پاکی ماست. هرچه هست... آن کمندِ گیسو که بهانه‌ی شیدایی‌ شاعر بود، ما به عین دیده‌ایم در خانه‌ی ابوالقاسم‌خان.
عجالتاً مکتب هفته‌ای سه‌وعده است. چوب و ترکه‌ی انار و فلک و مراتبِ معمول هم نداریم. آسان گرفته‌ایم شاگردیِ ما خوش‌شان باشد. هنوز یک‌ماه نشده، بلاگرفته چنان تابی به سرکج «کاف» می‌دهد، باور بفرمایید خودِ «دهخدا» علیه‌الرحمه هم عاجز بوده از این طنّازیِ مشق. منتها مِن‌بعد مبحثِ املایِ گردالی «لام» است و «قاف» و «نون». نظارتِ مستمر می‌طلبد و شفّقتِ استادی. یحتمل لازم شود خودمان مدد بدهیم به کار کتابت!
نوشته‌ی بالا از این وبلاگ است.

sols.JPG
/ 9 نظر / 7 بازدید
حمید

سلام آقا! طنز زیبایی است. لذت بردیم و یاد بزغاله‌ی مفلوک پارس بانو افتادیم! حمین!

ساره

خواندیم و لذت ببردیم بس فراوان ...

مینا معروفی

شاید تمام زیبایی ها از دور... http://www.magiran.com/npview.asp?ID=1594966

فرزام

به آقا بفرمایید دخترک رقاصی باید بداند به سیاق ایرانی. اشارت بفرمایند خانه زاد خود شش و هشتشان بیاموزد تا آبروی ملک و مملکت باشند پیش اجنبی انشا الله

ماندگار

با سلام قسمت ما را کشاند به وبلاگ ما و سعادتی شد تا دو خطی بنویسیم و بعد هم لینک کنیم. اگر اجازه بفرمایید...

نجلا

دوباره از سر گرفته شد [گریه]

زهرا

سلام چه متن زیبا و روح نوازی بود. مشعوف شدم . موفق باشید .