طلا و مس...

بعضی عکس‌ها ذهن را دنبال خودش می‌کشاند. مثل این عکس:

اگر مخاطب فوتبالی نباشد و نشناسد، شاید نفهمد که اینان بازیکنان مطرح تیم محبوب پرسپولیس هستند که ناهار خانه‌ی سرمربی تیم دعوتند به بهانه تولد دختر سرمربی.

لحظه به این فکر کنید که هرکدام اینان با کدام مدارک تحصیلی و شاخص‌های تشخص اجتماعی، ماشین‌هایی زیر پاشان هست که وقتی مهدی فنونی‌زاده- از فوتبالیست‌های سوخته‌ی سابق- با پرایدی که به سختی در آن جا می‌شد به پارکینگ محل تمرین‌ یکی از این تیم‌ها رفت به کنایه گفت: "ماشین را ببرید سر کوچه ول کنید اینجا باشد وسط این ماشین‌ها،جلبش می‌کنند..."

دیگر فوتبال کردن صرفا برای سلامتی ورزشکار نیست. وسیله‌ای است برای منت گذاشتن سر من تماشاچی و هوادار که ما برای شما زحمت می‌کشیم و بازی می‌کنیم. وسیله‌ای است برای دلالی‌های میلیاردی... شما خود بهتر می‌دانید.

حوصله کلمات را نباید سر برد. شاید تمام دنیا همین طور باشد... اینجا که این‌طور است.

/ 5 نظر / 15 بازدید
ابوالقاسم

من که اصلا چند ساله فوتبال داخلی رو با تمامی آبی و قرمزش 3طلاقه کردم.از وقتی که تو المپیک نمیدونم یونان بود که هادی ساعی با اون طلای تکواندو رشته محبوبم کلی افتخار آفرید یکتنه بدون اینکه سرمایه زیادی رو به هدر داده باشه و از کل فدراسیون فوتبال اون سال افتخارآمیز تر عمل کرد.اصلا تو این 10سال فوتبال ما چی داشته؟جز درجا زدن و ناسزا گفتن و قرتی بازی و پلشتکاریهای دیگه.

سمیرا

بقیه رو نمیدونم ولی علی دایی واسه رسیدن به این خونه و امکانات و پول و فروشگاههای زنجیره ای و...دویده و عرق ریخته..خاک زمین خورده و با تلاشش به اینجا رسیده...زمانی که فوتبالیستهای ما بعد از دوتا بازی سریع به حاشیه میرن و میشن ستاره نشریات زرد علی دایی داشت زحمت میکشید و فقط فوتبال میکرد..با اون همه بازی ملی و گل هایی که زده با اون سابقه های خارجی به نظرتون حالا حقش نیست از رفاه کامل برخوردار باشه؟ البته این حرفم اصلا به معنای این نیست که اینجور زندگیها رو تایید کنم شاید اگه من بودم با این همه پول کارهای دیگه ای میکردم اما به هر حال نباید هیچ چیز این اسطوره فوتبال رو زیر سوال برد...

سمیرا

خب البته اينم از هنرهاي روزنامه نگارانه است اخوي مستقيما كه چيزي نفرموديد اما اون لينكي كه گذاشتيد جز نشون دادن مال و منال جناب سرمربي چيز ديگه اي رو نشون نميده! بله....

سمیرا

من عادت نکردم دوست قدیمی اما این عکسی که شما گذاشتید اگرچه به ظاهر عکس چندتا فوتبالیست مشهوره اما توی این عکس نه ماشینهاشون معلومه و نه خونه هاشون لباس و قیافه شون هم نشان دهنده تجملات زندگیشون نیست...اما اون لینک و عکسهای داخلش خیلی چیزها رو نشون میده...معنای طلا و مس اون لینکه نه عکس چند تا آدم که اتفاقا فوتبالیست هم هستند..اگر برداشت من از منظور شما اشتباه بوده تقصیر من نیست انتخاب عکستون با منظورتون تناسب نداره در حالی که اگه به جای اون عکس لینک پایینش رو میذاشتید و اونوقت میگفتید طلا و مس یا جمله بالای عکس میشد درک کرد منظورتون رو.... ضمنا بنده اصلا قصد بحث راه انداختن نداشتم فقط یه کنجکاوی خبرنگارانه بود به این فکر کنید که اگه خواننده ای ندونه آدمهای این عکس کیا هستند وفقط از فوتبال علی دایی رو بشناسه همون چیزی که من گفتم به ذهنش میاد.... اگه یادتون نرفته باشه 4 سال یادمون دادن شفاف حرف بزنیم.... ضمنا چرا میزنی داداش ما که زوری نداریم!

سمیرا

شما هم فقط تيكه بنداز همكلاسي عزيز....عيب نداره ديگه مزاحم نميشيم...